Nejčastější onemocnění želv:

  1. U mláďat je častá Avitaminóza (nedostatek vitaminů). Onemocnění se nazývá křivice. Je nutné zajet na veterinární ošetření. Želvy potřebují dostatek vápníku, vitaminů A a D. Podle měknutí krunýře poznáme nedostatek vápníku.
  2. Po poranění u želv se často vyskytnou plísně. Občasné vykoupání v mírně sladké vodě a dodržování čistoty je prevencí plísní.
  3. Infekce bývá nejčastěji způsobena bakteriemi, vodní želvy jsou na ní náchylnější, protože ji můžou dostat ze špinavé vody. Postihuje kůži i krunýř. Vznikají boláčky nebo vředy. Může dojít k otravě a úhynu želvy. Vetrinář je nezbytný.
  4. Cizopasníci (parazité), rozdělujeme je na vnitřní a vnější. Jsou to roztoči a pijavky. Způsobují poranění, do kterého se dostávají infekce. Vnější parazity mechanicky odstraníme. Vnitřní paraziti se do těla želv dostanou se stravou, v případě vnitřních parazitů navštivte veterináře.
  5. Nemoci očí jsou způsobeny špatnou stravou nebo chladnou či špinavou vodou v nádrži. Mohou způsobit záněty spojivek, zákal očí. Při zanedbání léčby může dojít až k oslepnutí.
  6. Trávicí potíže se projevují zácpou nebo průjmy a nestrávenou potravou v trusu. Mohou za to cizopasníci, jídelníček, infekce, či šok nebo prudké kolísání teploty. Poraďte se s veterinářem nebo zkušeným chovatelem o možné léčbě.

 

nemoci želv

želva titul

Blog / Novinky