Želva nádherná (Trachemys scripta elegans)

je jedním z nejchovanějšího druhu sladkovodních želv na celém světě.

 

Želvy nádherné byly objeveny asi Jamesem Cookem, který při své plavbě pár těchto želv přivezl do Evropy.
Dnes žijí od JV USA přes Střední Ameriku až po SZ Jižní Ameriky. Také v Evropě, včetně České a Slovenské republiky.

 

Želvy se začaly chovat až kolem roku 1656. V tomto roce je první zmínka o želvě, která byla chována v zajetí.
Želva nádherná můžete najít i volně žijící ve středoevropské přírodě.

 

želva nádherná

 

Želva nádherná v želváriu


Zařízení vhodné k chovu želv nádherných v bytě je akvaterárium, kombinace akvária a terária (říkáme mu želvárium). Ve skleníku či na zahradě je to ještě bazén či jezírko. Mláďata želvy nádherné dorostou až do úctyhodných 25-30 cm, k jejich ubytování musíme zajistit rozumně velké želvárium.


Platí, že želvy nádherné jsou snášenlivé jak mezi příslušníky vlastního druhu, tak k jiným želvám. Míšení druhů není sice úplně nejvhodnější, ale v dostatečně prostorném želváriu se snesou i s přibližně stejně velkými druhy, které vyžadují podobné podmínky pro život.

 

Malá želva nádherná

 

- samička dorůstá do 30 cm, samečci zpravidla do 25 cm. Průvodním jevem růstu je obměna povrchu štítků na krunýři. Váha se udává o něco větší než 1kg.

 

Typickým znakem želvy nádherné je červený proužek po stranách hlavy. Někdy najdeme skvrnu i nahoře na hlavě. Červený proužek má někdy dvě nebo tři části, v barvě od oranžové po rudou. Někteří jedinci proužek vůbec nemají. U mladých želviček je karapax jasně barevný, od zelené po žlutou. Zároveň je doplněn výraznou kresbou. U dospělých želv se kresba ztrácí a blednou i barvy, které jsou olivové až hnědé, kresbu si však zachovávají.

 

Želva nádherná se často páří v přírodě s jinými druhy želv, jako je např. želva ozdobná. Toto mnohdy může ztížit jejich identifikaci. Želvy nádherné jsou prvními želvami,které byly vyšlechtěny do barevných odrůd - albíni, pastelové barvy, aj.). Končetiny želv mají plovací blánu a drápky.

 

Želvy nádherné mají obrovskou chuť k jídlu. Při chovu doma krmíme každý druhý den v létě, to přijímají více potravy a 2x týdně přes zimu, nebo častěji ale v menších dávkách.

 

Za želvu nádhernou považujeme všechny poddruhy Trachemys scripta, přestože pravá "nádherka" je pouze poddruh Trachemys scripta elegans. Možnost dovozu do zemí EU je v tuto chvíli omezen, protože ji chovatelé někdy vypouštěli do přírody, kde vytlačovala místní faunu.

 

Povaha Želvy nádherné - mírná želva s obrovským apetitem, na menším prostoru může být až agresivní. Často žebrá u předního skla želvária něco k snědku.

 

Aby se želvy nádherné chtěly množit, je nutné želvy zimovat. Po probuzení ze zimního spánku se samci začínají pářit. Samičky kladou kolem 7-8 vejcí do 2 měsíců, až 2-3x do roka.

 

Období páření je pro želvy nádherné nejkrásnějším obdobím v životě. Při námluvách samečci svýma předníma nohama ťukají do hlavy samičky a ty jim odpovídají stejným způsobem. Potom dochází k samotnému aktu páření.

želva titul

Blog / Novinky